5 nejdůležitějších faktorů pro výběr správného plotru

20. 2. 2023

Víte, jak vybrat správný plotr? Možná jste se jeho výběrem až dosud nemuseli zabývat a nyní tápete v tom, na které parametry si dávat pozor a jaké funkce jsou pro vás nezbytně důležité. Našim klientům pomáháme vybírat správné plotry dnes a denně. Proto jsme pro vás sepsali několik tipů. 

5 nejdůležitějších faktorů pro výběr správného plotru

Plotr je jeden ze zažitých názvů pro inkoustovou velkoformátovou tiskárnu, která se využívá v architektonických a projekčních kancelářích nebo konstrukčních a dalších technologických společnostech. Zpravidla k tisku projektové dokumentace, technických výkresů, map, ale i vizualizací. Samostatnou kategorii pak tvoří inkoustové velkoformátové tiskárny využívající se k tisku fotografií, grafiky a umění. U technických plotrů je nejčastější šířka tisku A0+, tedy 914mm, u fototiskáren může být tisková šířka výrazně vyšší.

Největší rozměr tisknutelné plochy ale určitě není jediný parametr, na který byste se měli zaměřit. 

Typy velkoformátových tiskáren
Velkoformátové tiskárny můžeme dělit podle různých kritérií. Jedno ze základních dělení je pak dle použité tiskové technologie, resp. tiskového substrátu. Na trhu se vyskytují laserové tiskárny, které jsou nejčastěji využívány v technickém segmentu, dále tiskárny využívající UV technologii s inkousty na různých bázích, tiskárny využívající solventní, ekosolventní nebo latexové inkousty. A v neposlední řadě právě tiskárny s ekologickými inkousty na vodní bázi (dye based nebo pigment based), které právě v "technickém" segmentu adoptovaly označení "plotr".

1. Nákladovost a kvalita tisku 


Náklady spojené s tiskem jsou určitě položkou, která vás zajímá. Nejsou ale dané jen samotnou cenou tiskových náplní. Důležitá je také třeba životnost tiskové hlavy nebo práce s inkoustem, který se využívá na automatické čistící cykly. U zařízení některých výrobců navíc v rámci čištění tiskových hlav zbytečně vyteče značné množství inkoustu (tedy v případech, kdy aktivně netisknete). 

Před nákupem tedy zkuste zjistit informaci o tom, jak často je potřeba měnit odpadní nádobu a jak tiskárna s inkoustem pracuje. 

Kvalita tisku je pro vás asi tím zdaleka nejdůležitějším faktorem. Není to s ní ale tak jednoduché. Kvalita výstupu závisí na celé řadě parametrů: 

- Kolik tiskových barev tiskárna využívá? Každá barva navíc se počítá. 

- Jaký typ inkoustů využívá? Dye-based inkousty (na vodní bázi, u plotrů HP využívané v technických řadách), nebo pigmentové inkousty? 

Zamyslete se tedy, jaký typ je pro vás nejvhodnější a pole výběru se vám hned trochu zúží. 

2. Efektivita plotru 


Jak moc je velkoformátová tiskárna efektivní, nezávisí jen na spotřebě inkoustu a průměrné rychlosti tisku. Ale například i na tom, jak kvalitně tiskne zařízení v nejrychlejším tiskovém režimu. A zda je kvalita tohoto výstupu dostačující.   

Fakt: Například my v Copy General na plotrech HP využíváme při tisku dokumentace nejrychlejší režim, jehož kvalita nám perfektně vyhovuje. 

Také záleží na tom, jak dlouho trvá, než plotr vůbec začne tisknout, tedy jak dlouho mu zabere zpracování tiskových dat. 

Velmi důležitá je také spolehlivost zařízení. Třeba jak často vás potká zrada ve formě zaseklého papíru a vy budete muset v nejméně vhodnou chvíli plotr opětovně zprovozňovat. 

3. Manipulace s plotrem 


Dalšími faktory, které vás možná při prvním zamyšlení nenapadnou, se týkají manipulace se samotným zařízením. Zjistěte si proto, jak dlouho do plotru trvá založit novou roli nebo kolik času strávíte sbíráním výtisků z koše a následným řazením a ořezáváním. 

Dnešní zařízení nabízejí možnost dvou automaticky přepínaných rolí či vertikální řezák – tiskárna vám formát ořízne na požadované rozměry, a to nejen příčně, ale i podélně. 

Další skvělou vlastností je například horní výstupní zásobník, kde se výkresy automaticky rovnají za sebe ve správném pořadí. 

Tip: V neposlední řadě jsou důležité i půdorysné rozměry velkoformátové tiskárny. Aby se pohodlně vešla do prostoru, kde ji chcete používat a byla dobře přístupná právě i pro výměnu tiskové role nebo vyndávaní zaseklého papíru. 

4. Práce s tiskovými daty 


Zasílání dat do tisku dokáže potrápit nejednoho projektanta. Je proto dobré dopředu zjistit i softwarové možnosti, jak funguje propojení s počítači apod. Například plotry HP mají ke každému aktuálnímu modelu volně dostupnou aplikaci, pomocí které tisknete s živým náhledem prakticky na jeden klik

5. Multifunkční plotry HP

 
Před pořízením ještě pouvažujte i nad tím, jestli byste spíše nevyužili multifunkční zařízení spojující plotr, skener i kopírku. Například řada HP DesignJet T830 umožňuje tisk, skenování a kopírování až do formátu A0. 

 

V Copy General se v plotrech opravdu vyznáme. Dokonce jsme od roku 2018 získali už čtyřikrát ocenění Partner roku. Pokud tedy s výběrem plotru váháte, zastavte se v našem democentru na adrese Křížová 4, Praha 5 – Smíchov, kde si můžete prohlédnout různé modely a poradit se s odborníky. Nebo nás kontaktujte telefonem či online. 

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Stávající modely HP PageWide XL 4000 (MFP) a 4500 (MFP) nahrazují modely s označením HP PageWide XL 4100 (MFP), resp. 4600 (MFP). Kromě aktualizace  tiskáren HP doplnilo originální příslušenství o novou online skládačku F40.

 

V období 3. - 18. 4. 2019 představíme velkoformátové tiskárny HP odborné veřejnosti a společnostem z moravských měst.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies