Zvyšte kvalitu tisku a prodlužte životnost tiskárny: průvodce výběrem správných náplní

Tiskárny a skenery
13. 5. 2024

Volba správné náplně do tiskárny zvyšuje kvalitu vašich tisků, ale také prodlužuje životnost vaší tiskárny a zajišťuje, že výstupy dostanete v potřebné kvalitě hned při prvním vytisknutí. Výběrem správných náplní do tiskáren si tak ve finále ušetříte práci. Tohle všechno víte, ale přesto vám dělá problém se v náplních zorientovat? Tak přesně pro vás jsme připravili tento přehled.

Zvyšte kvalitu tisku a prodlužte životnost tiskárny: průvodce výběrem správných náplní

Jako první si vezmeme na paškál pojmy „cartridge“ a „toner“. Cartridge jsou náplně do inkoustových tiskáren. Obsahují tedy tekutý inkoust, který se vstřikuje na papír prostřednictvím tzv. tiskových hlav. Oproti tomu toner je náplň do laserových tiskáren, která se skládá z jemného prášku.

V případě laserového tisku laser kreslí na světlocitlivý válec a vytváří obraz tím, že se toner přichytí pouze na ty části válce, které byly předtím laserem osvětlené. Uchycený prášek se pak přitiskne na papír a tepelně se zafixuje.

U inkoustových plotrů vstřikují tiskové hlavy mikroskopické kapky inkoustu na papír.

Z toho tedy vyplývá, že hlavním kritériem při výběru náplně je typ velkoformátové tiskárny, kterou máte. Toner do laserové tiskárny, cartridge do inkoustové tiskárny.

Typy inkoustového tisku

Není inkoust jako inkoust. Na trhu se vyskytuje celá řada tiskových technologií využívající různé druhy inkoustů. V reklamním segmentu často naleznete tiskárny využívající ředidlové a UV inkousty, nebo například latexové, které umožňují potisk široké palety materiálů. V kancelářském a projekčním segmentu, copyshopech nebo například v oblasti tisku velkoformátových fotografií se nejčastěji vyskytují technologie využívající inkousty na vodní bázi. Inkousty na vodní bázi můžeme dělit na 2 typy:

1. Dye-based inkousty

Dye-based inkousty (kde je barva plně rozpustná), jsou oblíbené, protože reprodukují bohaté a živé barvy s plynulými přechody a perfektně se hodí například pro tisk projektové dokumentace na obyčejné nenatírané papíry. Náplně s těmito inkousty dokáží zachytit jemné detaily a vykreslit opravdu tenkou linku.

Přestože vytvoří výrazné barvy a jemné detaily, jsou méně odolné proti UV záření, vlhku nebo oděru a mají sklony k vyblednutí. Proto se doporučují především pro vnitřní použití, kde nejsou vystaveny přímému slunečnímu světlu. Hodí se pro běžný kancelářský tisk, nebo výše uvedený tisk projektové dokumentace.

2. Pigmentové inkousty

V těchto náplních do tiskáren je barva rozptýlená v miniaturních částečkách. Na rozdíl od dye-based inkoustů, jsou ty pigmentové více odolné a světlostálé, což z nich dělá ideální volbu například pro tisky déle exponované slunečnímu svitu. Díky své struktuře, kde pigmentové částice zůstávají na povrchu papíru, je nepoškodí voda ani UV záření. Hodí se pro případy, kdy potřebujete, aby tisk zůstal dlouho v perfektní kvalitě, jako při archivaci dokumentů, tisku uměleckých reprodukcí a kvalitních fotografií nebo propagačních materiálů, např. plakátů.

Tip: Přečtěte si také jak vybrat správný papír nebo tiskovou hlavu.

Typy náplní podle jejich původu

Cartridge i tonery se dále dělí na několik typů, tentokrát ne podle prášku nebo inkoustu samotného, ale podle jejich původu.

Originální tonery a cartridge

Jak už název napovídá, jde o náplně do tiskáren přímo od originálního výrobce. Zpravidla bývají dražší, ale máte u nich jistotu, že je náplň kvalitní - dosáhnete s ní nejlepšího možného výsledku - a přesně určená pro vaši velkoformátovou tiskárnu. Tiskárny mají zpravidla také předem připravené tiskové profily pro různá média, které odpovídají originálním inkoustům, máte tak také zaručenou přesnost a věrné podání barev.

Neoriginální tonery a cartridge

Někdy také označované jako kompatibilní náplně do tiskáren, jsou náplně od neoficiálních výrobců. Ne všechny jsou však kvalitní a může se stát, že narazíte dokonce na kazety, které jsou zdravotně závadné nebo s nimi vytisknete jen zlomek slibovaných tisků. Použitím neoriginálního inkoustu také často můžete poškodit tiskovou hlavu, případně rovnou tiskový systém. I když tedy chcete levné náplně do tiskárny, ve výsledku to pro vás může znamenat celkově vyšší náklady. Proto je kupujte, jen pokud máte od výrobce či prodejce ověřené, že jsou náplně patentované a zdravotně nezávadné (zvláště u tonerů, kde je prášek toxický, to může být problém). Jinak raději investujte do originálních náplní a zbytečně neriskujte.

Repasované tonery a cartridge

Jelikož je výroba tonerů poměrně náročná (na jeden se spotřebuje asi 5 litrů ropy) a likvidace obalů neméně složitá, využívají se kazety opakovaně. To znamená, že se prázdné obaly opět naplní práškem a zapečetí. Tento proces je možné s tonerem provést 1-2×, ale přesto je to velká úspora.

Rozdíl je ovšem opět v tom, zda tonery (nebo i cartridge) repasuje originální či certifikovaný výrobce, nebo amatéři. Kvalitně repasovaný toner či cartridge se dá přirovnat k nové originální náplni a prakticky se neliší. Ovšem amatérsky znovu plněné náplně opět často tisknou výrazně menší množství stránek (klidně i jen 25 % z uvedeného množství) a u tonerů z nich někdy dokonce vypadává prášek a znečišťuje vnitřek tiskárny, čímž ji může nenávratně poškodit (a s tím i vaše zdraví, když to dýcháte).

U repasovaných náplní se proto také dívejte na certifikace či uživatelské hodnocení, abyste měli jistotu, že nešlápnete vedle.

Kde pořídit kvalitní náplně do tiskáren?

Protože jsme opakovaně HP partnery roku a specialisté na jejich velkoformátové tiskárny, najdete na našem e-shopu cgtshop.cz originální náplně do tiskáren HP a další vhodný spotřební materiál. Abychom vám maximálně usnadnili hledání těch správných náplní, najdete na e-shopu i chytrou filtraci podle typu tiskárny.

V kategorii „Spotřební materiál“ ve sloupcovém menu na levé straně webové stránky jednoduše zaškrtnete, jakou tiskárnu vlastníte a vyfiltrují se vám jen vhodné spotřební materiály, ze kterých už můžete snadno vybírat vše, co potřebujete.

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Zjistěte, jak vám digitalizace a velkoformátový tisk usnadní práci a sdílení vašich vizí s okolním světem. V architektuře a designu, kde je vizualizace konceptů naprosto nezbytná a způsob prezentace nápadů ovlivňuje, zda vám klient dá zelenou, budou právě tyto technologie vašimi skvělými spojenci. 

Technologie stále uhánějí dopředu mílovými kroky a my máme radost, že vám s příchodem nového roku můžeme představit i nové modely tiskáren HP, které jsou opravdu revoluční. Jistě vytrhnou trn z paty mnoha firmám, a to zejména pro jejich obrovskou všestrannost.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies