Zabezpečte firemní tiskárny a zabraňte úniku dat

21. 12. 2022

Kyberbezpečnost je pro firmy stále důležitějším tématem. Mnohé z nich už implementovaly potřebná opatření, jiné se na to teprve chystají. Naprostá většina ale opomíjí jeden z článků datové infrastruktury, a tím jsou tiskárny. Zdá se vám zabezpečování tiskáren zbytečné? Vysvětlíme vám, proč to tak není. 

Zabezpečte firemní tiskárny a zabraňte úniku dat

V minulém roce se nedostatečné kybernetické zabezpečení stalo osudným třem z našich klientů. Útočníkům se podařilo najít skulinu v zabezpečení firemní sítě, následně zašifrovali veškerá data a do firemní schránky poslali e-mail s požadavky na velké výkupné. Po jeho zaplacení měla být zablokovaná data firmě zase vrácená. Některé společnosti zvládly zareagovat rychle, jiné přišly v podstatě o veškerá data. 

Jakmile se začnete zabývat otázkami kybernetické bezpečnosti, určitě vás napadne spousta procesů souvisejících s ochranou dat v počítačích, v cloudu, na vašich firemních serverech a tak dále. Ale tiskárna vám asi na mysl nepřijde. Přitom v dnešní době, kdy firemní data do tiskárny putují přes ethernet, Wi-Fi či Bluetooth a tiskárna si je následně uchová v paměti, je riziko úniku dat či jejich zneužití právě přes tyto zařízení značné. 

Hackerský útok ale může mít i jiné motivace. 

 

Proč vést hackerský útok na tiskárnu? 
Kromě zmíněného zablokování firemních dat a požadování výkupného přes malware nainstalovaný do tiskárny se může jednat třeba i o špionáž z konkurenční firmy. 

Pokud se útočníkům podaří dostat k datům, která má tiskárna uložená v paměti nebo na vnitřním disku, mohou například zjistit, kdo jsou vaši klienti (pokud tisknete společné smlouvy). Tím může dojít k porušení GDPR i NDA. Nebo zjistí, na jakých projektech ve firmě zrovna pracujete (pokud si k nim tisknete podklady) a mohou vám ukrást know-how, nápad či vám nějak zkomplikovat jeho uvedení na trh. Zkrátka pokud se vám konkurence rozhodne tímto hackerským útokem ublížit, určitě najde mnoho způsobů, jak z toho profitovat. 

Jistě, útočník pravděpodobně nezíská tolik dat, jako kdyby se naboural do vašeho serveru či počítače, ale ten budete mít pravděpodobně mnohem lépe zabezpečený a jeho by to stálo větší úsilí. Zatímco nezabezpečená tiskárna je snadná kořist. 

 
Jak mohou být tiskárny napadené? 
K úniku dat z tiskárny může dojít více způsoby, časté jsou například: 

- fyzická krádež (dat z) harddisku člověkem, který se vydává třeba za servisního technika,  

- napadení systému malwarem, 

- instalace škodlivého kódu do firmwaru,  

- neoprávněný přístup do tiskárny nezabezpečené heslem, 

- nešifrovaná komunikace po síti. 

 
Jak se proti úniku dat z tiskáren bránit?  
Řada moderních tiskáren už do značné míry umí těmto hrozbám čelit. Mezi základní funkce, které by měla mít tiskárna, kterou si do firmy pořizujete, patří: 

- ověřování integrity bootovacího kódu, 

- ověření digitálního podpisu firmwaru

- nebo využití moderních protokolů pro šifrovanou komunikaci po síti. 

Důležitou prevencí je také pravidelná aktualizace ovladačů.  

Pokud máte ve firmě tiskáren velké množství, může být dobrým krokem k posílení kybernetické bezpečnosti zavedení print serverů. Ty budou zabezpečené a můžete na nich nastavit různá omezení, která pomohou zabránit úniku dat. 

Proti fyzické krádeži harddisku se můžete bránit tím, že ho bude mít tiskárna šifrovaný a přístup na ovládací panel dostanou pouze konkrétní uživatelé (například po přiložení karty). 

 
Jsou nějaké tiskárny bezpečnější než jiné? 
Ano. Týká se to především tiskáren s výše zmíněnými funkcemi jako je šifrování dat a podobně. 

Co se výrobce týče, společnost HP do této oblasti investuje opravdu vysoké částky, a proto jsou plotry HP, které v Copy General prodáváme a servisujeme, dle interních průzkumů HP nejlépe zabezpečenými zařízeními ve svých třídách.  

HP plotry si můžete osobně prohlédnout v našem Democentru na adrese Křížová 4, Praha 5 – Smíchov a poradit se o zabezpečení s odborníkem. 

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Stávající modely HP PageWide XL 4000 (MFP) a 4500 (MFP) nahrazují modely s označením HP PageWide XL 4100 (MFP), resp. 4600 (MFP). Kromě aktualizace  tiskáren HP doplnilo originální příslušenství o novou online skládačku F40.

 

V období 3. - 18. 4. 2019 představíme velkoformátové tiskárny HP odborné veřejnosti a společnostem z moravských měst.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies