Copy General a skener WideTEK 36Art v magazínu Dolce Vita

05. 3. 2021

Březnové číslo magazínu Dolce Vita bylo zasvěceno umění. Redaktorka Tereza Finková si s námi přišla popovídat na téma digitalizace umění a obrazů. Copy General je totiž partnerem německé společnosti ImageAccess, která se zabývá výrobou speciálních skenerů a ve svém portfoliu má i zařízení na digitalizaci obrazů, grafik a exponátů - WideTEK36 Art. 

Copy General a skener WideTEK 36Art v magazínu Dolce Vita

věrná podoba

Přesně před rokem se v Česku objevil přístroj WideTEK 36Art, velkoformátový skener, který velmi přesvědčivě zdokumentuje jakoukoli uměleckou sbírku. Přivezla ho sem společnost Copy General a vytrhla trn z paty zavřeným muzeím a galeriím.


Precizní německý stroj byl dvojici expertů z Copy Generalu, Jaroslavu Kaslovi a Filipu Hančíkovi, představen v roce 2019 během návštěvy výrobního závodu ve Wuppertalu. Rozhodli se pro odvážný krok a umělecký skener zakoupili. Věděli, že dokáže skvělé věci, ale netušili, že jim tak trochu „přijde vhod“ koronavirová pandemie. Když se v půlce března uzavřely kulturní instituce a výstavy se přesunuly na on-line platformy, objevil se na scéně WideTEK 36Art.

„Zorganizovali jsme setkání pracovníků muzeí a galerií nejprve v Západočekém muzeu v Plzni a poté v Památníku národního písemnictví, skener jsme tam představili a oběma institucím jsme ho zapůjčili. Abychom zdůraznili jednu z jeho největších výhod, a to 3D snímání struktury a plastických vlastností materiálu, nechali jsme na různé povrchy natisknout naskenovaný obraz. Pastózní tahy štětcem, patrné na originálním plátně, z kopie nezmizely, barevnost zůstala identická. Mezi tisky jsme samozřejmě postavili i originál a vyzvali jsme odborníky, aby ho rozpoznali. Z menšího odstupu to vůbec nebyl lehký úkol,“ vysvětluje Jaroslav Kasl. Oproti focení má nový skener i jiné výhody – nepotřebujete ateliér, svícení, prostprodukci. Rozlišení přístroje je až 1128 Mpx, takže zachytí i ty nejmenší detaily. Velký rozdíl je také v ušetřeném čase – rychlost barevného skenování je při 300 dpi 42 mm za vteřinu. A na rozdíl od profesionálního fotografa může u skeneru stát vyškolený kurátor nebo technický pracovník.

První instituce, která si WideTEK 36Art vyzkoušela, bylo Západočeské muzeum v Plzni. Pod skener se dostaly nejrůznější exponáty, jako vyšívaná košile, peříčka, kniha ze středověku mapující provázanost českých šlechtických rodů... Shodou okolností v té době získalo muzeum do svých sbírek vzácný nález – zlaté a stříbrné dukáty vysoké hodnoty. Po očištění byly všechny mince najednou během krátké chvilky naskenovány, a to z obou stran. Pro všechny to byla neuvěřitelná úspora času. Místo focení každého kousku zvlášť byl zhotoven hromadný snímek včetně nejmenších detailů. Skener si letos v lednu zapůjčila například i Alšova jihočeská galerie, která během dvou týdnů zdigitalizovala na dva a půl tisíce obrazů. Zemědělské muzeum se pro přístroj nadchlo natolik, že jeden zakoupilo a právě s ním převádí do digitálního archivu svůj depozitář.

V majetku společnosti Copy General tak zůstává jeden umělecký skener, který je umístěn na pobočce v Londýnské ulici. Ten slouží také jednotlivcům, kteří sem, nyní po předchozí telefonické nebo on-line domluvě, mohou přinést svůj soukromý obraz a dopřát mu adekvátní, dokonalou digitální kopii.

Článek v PDF zde

Více informací o skeneru WideTek 36Art zde

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Stávající modely HP PageWide XL 4000 (MFP) a 4500 (MFP) nahrazují modely s označením HP PageWide XL 4100 (MFP), resp. 4600 (MFP). Kromě aktualizace  tiskáren HP doplnilo originální příslušenství o novou online skládačku F40.

 

V období 3. - 18. 4. 2019 představíme velkoformátové tiskárny HP odborné veřejnosti a společnostem z moravských měst.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies