Ofsetový tisk vs. digitální tisk – který se hodí právě pro vás?

Technologie
06. 5. 2024

Vybíráte mezi ofsetovým a digitálním tiskem? Oba mají své výhody a nevýhody a o jejich použití rozhoduje především množství výtisků a typ projektu, který tisknete. V tomto článku oba způsoby popíšeme, abychom vám pomohli rozhodnout, který z nich je nejlepší pro vaše potřeby.

Ofsetový tisk vs. digitální tisk – který se hodí právě pro vás?

Jak funguje ofsetový tisk? 

Ofsetový tisk zjednodušeně funguje na principu obtiskování a vrstvení barev. Je to tradiční tisková metoda, při které se na zhotovenou tiskovou formu (ta je nejčastěji z hliníku) nanese barva. Ta se následně obtiskne na gumový tiskový válec, ze kterého se obraz nakonec přenese na papír (nebo i jiný materiál). 

Většina tiskových materiálů, se kterými se setkáváte, je vytvořená právě pomocí ofsetového tisku – letáky, noviny, brožury, knihy, plakáty.  

Ofsetová tiskárna se většinou používá v tiskařských závodech, naopak doma nebo ve firmách máte inkoustovou či laserovou tiskárnu, které představují digitální tisk. 

Jak funguje digitální tisk? 

Digitální tisk zahrnuje přímé tisknutí digitálních dat, tím že je pošlete z počítače, telefonu nebo jiného přístroje do softwaru tiskárny. Díky tomu není třeba vyrábět tiskové desky a celý proces je výrazně rychlejší a dostupný pro širokou veřejnost. Umíte si představit, že byste si při tisku smlouvy nechávali vyrobit tiskovou desku? To asi těžko. 

Ofsetový tisk vs. digitální tisk 

Jaké jsou výhody jednotlivých způsobů tisku a kdy je použít? 

Výhody a nevýhody ofsetového tisku: 

Mezi výhody rozhodně patří: 

 • Kvalita tisku – i když jsou dnešní digitální tisky také vysoce kvalitní, mnozí na ofsetovou kvalitu nedají dopustit. Zvláště kvůli dobré schopnosti reprodukovat ostré a čisté detaily stejně jako jmenné plynulé přechody. Barvy jsou velmi výrazné a lze je míchat na míru.  
 • Nízká cena při velkých objemech – když se náklady na přípravu tiskových desek rozloží do velkého množství výtisků, je ofset tisk výrazně levnějším řešením než digitální tisk. 
 • Flexibilita materiálů – ofset si udrží vysokou kvalitu tisku i při použití různorodých, třeba i méně kvalitních papírů. Dá se jím dobře tisknout na různé povrchy (látka, kůže...), se kterými by digitální tiskárna mohla mít problém. 

Nevýhody naopak jsou: 

 • Dlouhá příprava – výroba desek zabere nějaký čas, takže se tisk musí naplánovat dopředu. 
 • Tiskové desky – desek se také musí vyrobit více – pro každou barevnou vrstvu a při oboustranném tisku se toto číslo ještě zvýší (pro plnobarevný oboustranný tisk 2× 4 desky). Nevyplatí se vám tedy nechat je vyrábět pro malé náklady, jako jsou třeba pozvánky na svatbu. Ofset se volí zpravidla až od 500 až 1000 kusů (záleží na velikosti papíru).  
 • Neschopnost personalizace – z podstaty tiskových desek vyplývá, že tisky těžko personalizujete, zatímco u digitálního tisku ve Wordu jednoduše nastavíte na každé stránce jiné oslovení, u ofset tisku byste museli nechat vyrobit stovky desek. Většinou se tedy používají na knihy, časopisy, brožury apod., kde personalizace není potřeba. 

Výhody a nevýhody digitálního tisku: 

Výhodami digitálního tisku jsou: 

 • Rychlost – k digitálnímu tisku není potřeba žádná příprava tiskového média, takže můžete tisknout kdykoliv se vám zlíbí, aniž by vás omezovala výroba desek. Je tedy velmi efektivní pro krátké termíny dodání. 
 • Možnost personalizace – v počítači stačí nastavit potřebnou personalizaci (třeba oslovení nebo adresu) a digitální tiskárna vám všechny dokumenty přesně na míru bez problémů vytiskne.  
 • Levné pro malé objemy – ideální pro maloobjemové tisky, kde by se nevyplatila výroba tiskových desek. Odpadají náklady na jejich výrobu. 

Mezi nevýhody pak spadají zejména: 

 • Omezení materiálů – digitální tisk je méně flexibilní, co se týče typů papíru (problém jsou ty s nízkou nebo naopak velkou gramáží) a jiných materiálů, se kterými může tiskárna pracovat. 
 • Nižší kvalita obrazu – ačkoliv se kvalita digitálního tisku neustále zlepšuje, bývá o něco horší než u ofsetového tisku, zvláště co se týče zářivosti barev. 

Který způsob tisku byste měli zvolit? 

Jak vyplývá z výše uvedeného, volba metody tisku se odvíjí především od toho, co chcete tisknout a v jakém množství

Ofsetový tisk je skvělý pro velké objemy tisku s vysokými nároky na kvalitu nebo pro tisk na speciální materiály. 

Na druhou stranu pro rychlé, personalizované a malonákladové projekty je ideální volbou digitální tisk

Chcete poradit s výběrem tiskárny? 

Zjistili jste, že se pro vás hodí digitální tiskárna? Tak na ty jsme odborníci. Nabízíme řadu velkoformátových tiskáren HP a pomůžeme vám vybrat tu nejvhodnější pro vaši firmu. Kontaktujte nás a domluvíme si schůzku. 

Tip: Přečtěte si, jak teď díky nám tiskne Hydroprojekt velkoformáty barevně a s nižšími provozními náklady. 

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Jste projekční kancelář nebo architektonická firma a řešíte otázku, zda si projektovou dokumentaci tisknout ve firmě, nebo jestli se vám vyplatí tisk outsourcovat na nějakého dodavatele? Jako největší poskytovatel tiskových služeb pro projekční společnosti pro vás máme rady a postřehy, které vám s tímto rozhodováním pomůžou. 

Kyberbezpečnost je pro firmy stále důležitějším tématem. Mnohé z nich už implementovaly potřebná opatření, jiné se na to teprve chystají. Naprostá většina ale opomíjí jeden z článků datové infrastruktury, a tím jsou tiskárny. Zdá se vám zabezpečování tiskáren zbytečné? Vysvětlíme vám, proč to tak není.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies