Jak vybrat velkoformátový skener?

Tiskárny a skenery
19. 10. 2023

Nevíte, jaký velkoformátový skener si do firmy vybrat? Vypsali jsme, jaké typy skenerů se hodí pro různé účely – od projektové dokumentace po umění.

Jak vybrat velkoformátový skener?

Co je velkoformátový skener? 

S maloformátovým skenerem (často integrovaným s tiskárnou) se dnes setkáváme poměrně často i v běžných domácnostech. Velkoformátový skener se hodí především pro firmy a instituce, protože umí zpracovávat materiály větší než standardní formát A4 (210 × 297 mm), a to obvykle do velikosti A0 (841 × 1189 mm) a více. Pořídit si ho ale samozřejmě mohou i jednotlivci. 

Nejčastěji se uplatňují v oborech, jako je architektura, inženýrství, umění, výroba a veřejný sektor.

Typy velkoformátových skenerů  

Velkoformátové skenery můžeme dělit: 

1. Podle konstrukce a oblasti využití: 

  • Flatbed – skenovaná plocha se přiloží na sklo a přiklopí se víkem. 
  • Průtahové – dokument projíždí skrz skener. 
  • Bezkontaktní – speciální skenery zachytávající obraz bez kontaktu se snímanou plochou, která je obrazem vzhůru. 
  • Knižní – speciální konstrukce s knižní kolíbkou připomínající písmeno „V“, aby se nezničila knižní vazba. 

2. Podle použité snímací technologie 

Technologie CIS (Contact Image Sensor) – skenovaný dokument je postupně osvětlovaný RGB složkami světla a přes velké množství malých čoček a optických vláken se přenese na soustavu snímačů. Nachází se ve většině standardních domácích skenerů. Je ideální pro skenování čárové grafiky nebo textu. 

CCD technologie (Charged Coupled Device) – obraz je osvětlený bílým světlem a přes optickou soustavu čoček a zrcadel se přenese na snímač. Tato technologie je dražší, ale poskytuje kvalitnější obraz – širší spektrum a přesnější barvy, větší hloubku ostrosti, v některých případech vyšší rychlost.

Jak vybrat skener? 

Respektive – podle čeho jej vybrat? Nejlepší je určit, k čemu skener chcete primárně využívat a podle toho volit technologii. 

Projektová dokumentace – pro ni se hodí zejména průtahové skenery s technologií CIS. Pro archivy, staré či poškozené dokumenty nebo vetší množství skenovaných materiálu je ale vhodnější spíše CCD.

skener s technologií CIS

Obecné dokumentyflatbed skenery. Podle nároků na kvalitu obrazu zvolte technologii CIS nebo CCD. Pro vyšší kvalitu u fotografií, grafik nebo umění raději CCD. CIS postačí pro text, čárovou grafiku, nebo běžnou grafiku, u které nepotřebujete nejvyšší možnou kvalitu.

flatbed skener

Obrazy, umění a exponáty pro muzea a galerie – zde se používají moderní bezkontaktní skenery se speciálním světlem bez UV a IR. Umí dokonce snímat i plastické vlastnosti předlohy.

widetek art skener

Další speciální aplikace 

  • Spektrální skenery – ty osvětlují povrch UV a IR světlem, takže umožňují snímat například ochranné znaky na dokladech, bankovkách apod.   
  • Oboustranné průtahové skenery – umožňují najednou snímat obě strany předlohy, například noviny.

Poraďte se 

Pokud si stále nejste jistí s výběrem, napište nám a my vám doporučíme skener, který bude přesně odpovídat vašim potřebám. V Copy General Technology jsme partnerem německého výrobce ImageAccess nabízejícího velkoformátové průtahové, flatbed i bezkontaktní skenery.

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Zjistěte, jak vám digitalizace a velkoformátový tisk usnadní práci a sdílení vašich vizí s okolním světem. V architektuře a designu, kde je vizualizace konceptů naprosto nezbytná a způsob prezentace nápadů ovlivňuje, zda vám klient dá zelenou, budou právě tyto technologie vašimi skvělými spojenci. 

Volba správné náplně do tiskárny zvyšuje kvalitu vašich tisků, ale také prodlužuje životnost vaší tiskárny a zajišťuje, že výstupy dostanete v potřebné kvalitě hned při prvním vytisknutí. Výběrem správných náplní do tiskáren si tak ve finále ušetříte práci. Tohle všechno víte, ale přesto vám dělá problém se v náplních zorientovat? Tak přesně pro vás jsme připravili tento přehled.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies