Zabezpečení tiskáren: na co si dát pozor a jak předcházet úniku dat

Tiskárny a skenery
01. 11. 2023

I když se zdají jako běžná kancelářská zařízení, i tiskárny mají bezpečnostní pravidla, která byste měli znát a dodržovat, pokud nechcete, aby vám někdo ukradl firemní data nebo si na ní jen tak tisknul celé Tři Mušketýry. 

Zabezpečení tiskáren: na co si dát pozor a jak předcházet úniku dat

 

Správné zabezpečení tiskárny můžeme rozdělit na fyzickou bezpečnost a kyberbezpečnost. Někdy spolu i přímo souvisejí.

Fyzické zabezpečení tiskáren 

  1. Uzamčení tiskárny v místnosti, od které mají klíče jen povolané osoby. Toto řešení je velmi snadné, ale nepříliš praktické a hodí se možná tak pro některé velkoformátové tiskárny, se kterými pracuje jen omezený počet vašich zaměstnanců. U běžných tiskáren, které denně používají desítky lidí, by vás půjčování klíčů za chvíli omrzelo a nemělo by valný smysl. 
  2. Zabezpečení identifikační kartou – dokumenty se vytisknou jen po ověření pomocí NFC (bezdrátová komunikace mezi zařazeními na krátkou vzdálenost) nebo PIN kódu, takže máte přehled o tom, co kdo tiskne. Ověření pomocí karty (s NFC) navíc částečně zabraňuje tomu, aby se dokumenty po vytištění dlouho „válely“ v tiskárně (když už vstanete, abyste tisk ověřili kartou, dokumenty rovnou seberete), odkud je může kdokoliv vzít. Asi běžně netisknete přísně tajné dokumenty, ale proč riskovat jejich zneužití? 
  3. Prověření servisních techniků – je to trochu jako scéna z filmu, ale stává se, že do firmy přijde „servisní technik“ opravit tiskárnu, ale odnese z tiskárny váš harddisk. Raději tedy spolupracujte stále s těmi stejnými ověřenými techniky, kterým můžete důvěřovat.  
  4. Hlídejte USB připojení – pokud má vaše tiskárna USB porty, hlídejte, aby v nich byly pouze flashky zaměstnanců a nezůstávaly připojené déle, než je nezbytně nutné. Útočník totiž může použít hardwarový keylogger a pomocí něj sledovat dokumenty, které tisknete. 
  5. V neposlední řadě je tu ne přímo zabezpečení tiskárny, ale bezpečná práce s ní. Nezapomínejte, že by měla být ve větrané místnosti, dál od topení i slunečního svitu (zvláště u inkoustových tiskáren) a měla by kolem sebe mít dostatečný prostor na manipulaci.

Kyberbezpečnost tisku 

Pravděpodobnější, než se vám po firmě budou potloukat někdo nepovolaný, kdo z nezaheslované tiskárny ukradne vaše data nebo vytištěné dokumenty, je kybernetický útok na dálku

Možná si říkáte, proč by někdo měl potřebu útočit zrovna na tiskárnu? Právě proto, že jejich zabezpečení firmy často opomíjejí, jsou tato zařízení zranitelnější – a proto jsou lákavějším cílem. 

Dbejte především na šifrování dat a zabezpečte komunikaci mezi tiskárnou a počítači – například pomocí komunikačního protokolu Server Message Block (SMB) – a pravidelně aktualizujte ovladače i firmware (tím se zabrání vzniku zbytečných zranitelností).

  • Jednou z nejčastějších bezpečnostních hrozeb v oblasti tisku jsou nedostatečně zabezpečené sítě, požádejte tedy vaše IT oddělení, aby se na zabezpečení zaměřilo. 
  • Pokud má tiskárna připojení k internetu a využíváte ji pro přímý tisk z webových stránek, hrozí, že do ní zavlečete malware, podobně jako u počítače. Zvažte tedy, zda takovou funkci používat a nainstalujte antivirový program
  • V případě, že máte větší množství tiskáren, zkuste zavést tiskový server, ten je vybavený ochrannými prvky a umí zjistit případné problémy s tiskárnami. Navíc (pokud ho tak nastavíte) dokáže zabránit tisku citlivých dokumentů po pracovní době nebo ze příliš vzdálených zařízení. 

Tip: Přečtěte si o bezpečnosti tisku více v našem předchozím článku.

Firemní bezpečnostní politika 

Tiskárny by měly být zahrnuté do bezpečnostní politiky firmy. Nejlepší prevencí proti útokům a jiným selháním je včas informovat o pravidlech bezpečnosti.   

  • Školení zaměstnanců: Zajistěte školení a ujistěte se, že jsou vaši zaměstnanci obeznámeni s bezpečnostními postupy a ví, jak postupovat při tisku i jak se chovat v případě podezřelé aktivity. 
  • Bezpečnostní audity tiskáren: Pravidelně kontrolujte, že zaměstnanci zacházejí s tiskárnami správně a že IT oddělení provádí pravidelné aktualizace a nejsou zde ani jiné bezpečnostní hrozby. 

Vybírejte vhodné tiskárny 

Přiznejme si to, některé firmy investují do výroby tiskáren a jejich zabezpečení více než jiné. My můžeme doporučit tiskárny od firmy HP, která se na zabezpečení tiskáren detailně zaměřuje. Sjednejte si s námi schůzku a my vám poradíme, která je pro vaši firmu nejlepší.

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Zjistěte, jak vám digitalizace a velkoformátový tisk usnadní práci a sdílení vašich vizí s okolním světem. V architektuře a designu, kde je vizualizace konceptů naprosto nezbytná a způsob prezentace nápadů ovlivňuje, zda vám klient dá zelenou, budou právě tyto technologie vašimi skvělými spojenci. 

Volba správné náplně do tiskárny zvyšuje kvalitu vašich tisků, ale také prodlužuje životnost vaší tiskárny a zajišťuje, že výstupy dostanete v potřebné kvalitě hned při prvním vytisknutí. Výběrem správných náplní do tiskáren si tak ve finále ušetříte práci. Tohle všechno víte, ale přesto vám dělá problém se v náplních zorientovat? Tak přesně pro vás jsme připravili tento přehled.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies