Návod: Jak v PC připravit podklady pro velkoformátový tisk

Návody
16. 11. 2023

Chystáte se tisknout technickou dokumentaci, ale nevíte, jak připravit soubory pro tisk? Tak zbystřete a čtěte dál, máme pro vás totiž návod, který zodpoví vaše nevyřčené otázky.

Návod: Jak v PC připravit podklady pro velkoformátový tisk

Moderní technická dokumentace 

Moderní technická dokumentace se dnes v naprosté většině případů vytváří elektronicky pomocí CAD (computer aided design) softwaru. Finální verze dokumentace se pak publikuje buď v elektronické, nebo v tištěné podobě. Tištěná dokumentace je v řadě oborů pořád nepostradatelným pomocníkem, proto vám poradíme, jak postupovat, když připravujete soubor k reprografickému (fotografickému reprodukčnímu postupu) zpracování

Reprografické zpracování dokumentace 

I když může digitální návrh obsahovat téměř libovolné prvky, s ohledem na následnou fyzickou reprodukci je potřeba dodržet při tvorbě elektronických výkresových listů určitá pravidla

Poskytovatel služeb, který bude vaše výkresy tisknout, by vám měl vždycky sdělit výčet požadavků, které musí elektronický výkres určený k reprografickému zpracování splňovat. Kromě toho ale formální náležitosti technická dokumentace definují technické normy – pokud se jich budete držet, tak by dokumentace měla být v dobrém stavu pro tisk.

Při tvorbě elektronických výkresových listů vás bude zajímat: 

 • Jaké jsou vhodné datové formáty pro předávání dat k reprografickému zpracování? 
 • Jaké jsou požadavky na geometrii výkresových listů? (poloha různých rámečků a značek) 
 • Jaké jsou požadavky na čáry? Jaká je nejmenší reprodukovatelná tloušťka čáry? Jaký má být poměr mezi různými tloušťkami? 

Všechny tyto otázky vám zodpovíme. 

Náležitosti výkresového listu 

Zmíníme ty stanovené normou ČSN EN ISO 5457 (013110) a náležitosti, které doporučujeme my pro velkoformátový tisk v našich tiskárnách. 

1. Podle technické normy: 

 • Popisové pole – informační tabulka, která musí být na každém výkresu; umísťuje se do pravého dolního rohu kreslicí plochy, šířka popisového pole může být maximálně 170 mm.
 • Rámeček čistého (oříznutého) formátu (rámeček řezání) – je tvořený souvislou tenkou čarou, vymezuje konečný formát výkresového listu. 
 • Rámeček kreslicí plochy – určený souvislou tlustou čarou a umístěný tak, aby po oříznutí výkresu vznikl vlevo okraj 20 mm a dole, vpravo a nahoře okraj 10 mm (oblast mezi rámečkem oříznutého formátu a rámečkem kreslicí plochy je „lem“). 
 • Souřadnicová síť – je tvořená pomyslnými přímkami, které jsou naznačené úsečkami v lemu; usnadňuje orientaci a určení polohy objektů na výkresu. Dělí kreslicí plochu na pole – ve vodorovném směru označená velkými písmeny abecedy a ve svislém směru arabskými číslicemi (počátek sítě je v rohu listu, který je protilehlý rohu, ve kterém je popisové pole). Písmena i číslice se kreslí tenkou čarou, mají velikost 3,5 mm a zapisují se do polí o velikosti 50 × 5 mm rozmístěných kolem celé kreslicí plochy. 
 • Ořezové značky – značky pro naznačení, kde se má provést fyzický ořez výkresu, umísťují se do každého rohu rámečku čistého formátu, kreslí se plnou čárou o tloušťce 5 mm a délce 10 mm. 
 • Středicí značky – umísťují se uprostřed délky každé strany čistého formátu, doporučuje se kreslit je od rámečku souřadnicové sítě tlustou čarou a v délce 15 mm. 

Ukázka výkresového listu

Vlevo je výřez levého horního rohu ve 100% velikosti; rámeček čistého formátu je červeně, azurově je rámeček souřadnicové sítě — ten leží v oblasti, která je už pro většinu tiskáren netisková (potisknutelná oblast je naznačena šedivou barvou), totéž platí pro ořezové značky. 

 

2. Naše doporučení: 

Pro tisk technické dokumentace u nás máme tyto požadavky a doporučení. 

 • Stránka souboru (resp. myšlený tiskový arch) musí mít velikost požadovaného oříznutého formátu. 
 • Na stránce nesmí být přítomný ořezový rámeček ani ořezové značky – oba tyto prvky leží v netiskové oblasti, ale jejich přítomnost má nežádoucí vliv na zarovnání výkresu na roli. 
 • Všechny objekty musejí ležet ve vzdálenosti aspoň 6 mm od okraje požadovaného oříznutého formátu. 
 • Soubor musí obsahovat všechno, co je nutné k jeho vytištění – jde především o všechny vložené objekty a použitá písma. 
 • Jako formát pro předávání dat k tisku upřednostňujte PDF
 • Pro výkresové listy používejte základní nebo prodloužené formáty řady ISO A
 • Pokud potřebujete použít nestandardní formát, snažte se vždycky, aby strana formátu kolmá na směr čtení popisového pole měla rozměr některé z šířek rolí řady ISO A, a to maximálně A0+ (914 mm). 
 • Kreslicí plochu umísťujte na výkresu podle normy, tzn. 20 mm od levého okraje, 10 mm od ostatních okrajů.

Formáty výkresových listů 

Přednostně volte pro výkresy formáty ISO A4 až ISO A0 (stručně prostě jen A4 až A0). Prodloužené formáty (viz níže) vybírejte až jako druhou variantu, a to pouze v odůvodněných případech. 

V moderních CADech se pracuje jen s oříznutými formáty – není už potřeba mít k dispozici ještě okraj, který slouží k připevnění listu na kreslicí prkno. 

Formát A4 se smí používat jen orientovaný na výšku, formáty A3–A0 a prodloužené formáty se smějí používat jen orientované na šířku.

tabulka formátů A4 až A0

Rozměry formátů řady ISO A a rámečků používaných v úpravě výkresových listů (podle doporučení technické normy) včetně uvedení rozměrů stránky v PDF souboru určeném k tisku.

 

Tabulka prodloužených fomátů

Prodloužené formáty 

 

Prodloužené formáty se tvoří ze základních formátů prodloužením jejich delší strany na délku některého z větších základních formátů. Běžně se vyskytují i formáty větší než 2 metry, jen může u velkých výkresů orientovaných na výšku dojít k problému s automatizovaným skládáním. 

Dnes už se tiskne na role papíru, délka výkresu pro velkoformátový tisk tedy není problém. Šířka rolí odpovídá kratší straně formátu řady ISO A. Kromě těchto šířek se používají ještě širší role označované obvykle jako A0+ (914 mm) a A0++ (1067 mm).

Objednávka velkoformátového tisku 

V Copy General se na velkoformátový tisk technické dokumentace specializujeme, takže nás neváhejte kdykoliv kontaktovat – naši odborníci vám se vším rádi poradí. V případě zájmu všechno kvalitě vytiskneme, orazítkujeme, zabalíme, zkompletujeme a dovezeme na vaši adresu. 

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Našli byste dříve jehlu v kupce sena než požadovanou dokumentaci ve svém archivu? Proměňte hory papírů a zaprášené šanony na přehledný digitální archiv. Sepsali jsme, proč je digitální archiv důležitý a připravili návod, jak ho vytvoříte. 

Hledání papírů ve fyzickém archivu trvá věčnost a dokumenty navíc můžou podlehnout zamaštěným otiskům, kruhům od kávy, vlhkosti, požáru či jiným pohromám. Dejte sbohem štosům a rolím papírů a využijte mnohem praktičtější online archiv projektové dokumentace. Prozradíme vám, proč se vyplatí a jak ho vytvořit.

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2024 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies