Výhody digitalizace projektové dokumentace a rady, jak na ni

Návody
17. 10. 2023

Hledání papírů ve fyzickém archivu trvá věčnost a dokumenty navíc můžou podlehnout zamaštěným otiskům, kruhům od kávy, vlhkosti, požáru či jiným pohromám. Dejte sbohem štosům a rolím papírů a využijte mnohem praktičtější online archiv projektové dokumentace. Prozradíme vám, proč se vyplatí a jak ho vytvořit.

Výhody digitalizace projektové dokumentace a rady, jak na ni

Proč digitalizovat projektovou dokumentaci? 

Digitalizace je nyní tak často skloňovaný termín, že si mnoho důvodů určitě dokážete vybavit i sami, přesto zdůrazníme, jaké hlavní výhody plynou z digitalizace konkrétně projektové dokumentace. 

  • Snadná dostupnost – kromě toho, že si ušetříte cestu do archivu, jen jednoduše sednete k počítači, navíc konkrétní dokument snadno a rychle najdete podle názvů a metadat v programu. 
  • Pohodlné sdílení – v případě provádění revizí nebo rekonstrukcí nemusíte vytvářet fyzickou kopii dokumentu, místo toho jednoduše stavařům (nebo jinému realizátorovi) nasdílíte nejnovější verzi dokumentu se všemi potřebnými informacemi. Dotyční tak můžou mít k projektové dokumentaci okamžitý přístup. 
  • Záloha – papírová projektová dokumentace je náchylná vůči požáru, povodni nebo i běžnému používání a stárnutí materiálu (klasickým neduhem je nečitelnost v oblasti skladů – přehybů – starých velkoformátových výkresů). Digitalizace dokumentů zajišťuje, že budou v bezpečí (tedy většinou zálohované na cloudu) a v perfektním stavu
  • Úspora místa – fyzický archiv vám může zbytečně zabírat místo, které byste mohli využít mnohem lépe. Digitalizace vám prostor uvolní pro jiné účely. Pro všechny případy je však dobré mít i fyzickou podobu dokumentů, ale můžete je uchovávat třeba v několika boxech ve skladu, protože v nich nebude nikdo aktivně hledat.

Jak digitalizaci provést svépomocí? 

Digitalizaci dokumentů můžete provést i sami, a ačkoliv pro projektovou dokumentaci doporučujeme spíše práci odborníků – níže vysvětlíme proč – máme pro vás i jednoduchý návod, jak byste základní digitalizaci zvládli udělat svépomocí:  

  1. Skenování dokumentů: Podle potřeby můžete použít skenery s různými rozlišeními a funkcemi. Moderní skenery umožňují rychlé a kvalitní skenování s možností automatického ořezu, odstraňování prázdných stran a zlepšení čitelnosti textu. Pro projektovou dokumentaci je potřeba velkoformátový skener, který celý dokument zachytí v jednom snímku, což může být pochopitelně nákladná investice. 
  2. Formát: Zvažte, v jakém formátu chcete dokumenty digitalizovat. U projektové dokumentace doporučujeme PDF nebo TIFF
  3. Seskupení do softwaru: Skeny dokumentů je vhodné nahrát do softwaru, který umožní jejich efektivní správu a organizaci. Existuje mnoho specializovaných aplikací, které umožňují kategorizaci, indexaci a vyhledávání dokumentů podle klíčových slov, dat nebo jiných atributů. Jednou z nich je například náš PlanRoom
  4. Zálohování: I v případě skenu dokumentu samozřejmě hrozí jeho ztráta. Proto se ujistěte, že máte všechny dokumenty zálohované na více místech – ideálně v cloudu. 
  5. Integrace: Zvažte možnost integrace digitální dokumentace s dalšími firemními systémy jako je ERP nebo projektový software. To umožní snadné sdílení a výměnu informací mezi různými aplikacemi. 

Tip: Mohlo by vás také zajímat, jak tisknout projektovou dokumentaci

Outsourcing projektové dokumentace  

Digitalizace projektové dokumentace je specifický obor a nejedná se jen o pouhé skenování papírů, jak by se na první pohled mohlo zdát.  

Zmiňovali jsme metadata, která jsou u dokumentů potřeba, aby se v nich lépe hledalo a která zároveň poskytují o dokumentu všechny potřebné informace. Ta je potřeba správně nastavit, jinak budete ve skenech pátrat stejně neohrabaně jako ve štosech papírů a vůbec k ničemu to nebude. 

Dále potřebujete software pro správu těchto dokumentů. Pokud digitalizaci dokumentů outsourcujete firmě, která s ní má zkušenost, pomůže vám s metadaty i vybráním a nastavením vhodného softwaru. 

Na co si dát pozor? 

Až budete poskytovatele služeb vybírat, zvolte firmu, která se specializuje vyloženě na digitalizaci projektové dokumentace. Jak jsme říkali, jde o specifický obor, kde je potřeba odlišný přístup než při běžné digitalizaci. Nebojte se chtít i reference z předchozích zakázek, ať se přesvědčíte, že svěřujete cenné dokumenty do rukou těm pravým.  

Nevybírejte tedy jen podle ceny, ale hlavně podle zkušeností. Zažili jsme, že firma zvolila služby společnosti, která s projektovou dokumentací neměla zkušenost a výsledkem pak bylo obrovské množství dokumentů a dat bez struktury, ve kterých nešlo podle ničeho hledat (v jiných případech byla data poškozená a nešlo je vůbec otevřít). 

Také si předem si rozmyslete, jak plánujete s naskenovanou dokumentací dále pracovat. Kolik lidí k ní bude mít přístup apod. Podle toho se totiž mohou odvíjet různá řešení struktury, metadat a vhodného softwaru. 

A na závěr jeden malý osvědčený tip – vyzkoušejte službu nejdříve na menším vzorku dokumentů a až v případě, že budete s výsledky spokojení, zakázku rozšiřte i na zbývající dokumentaci. 

Pomůžeme vám 

O tisku i skenování víme první poslední a na digitalizaci projektové dokumentace se specializujeme už řadu let. Můžete se podívat, jak jsme pomohli firmě Pontex nebo Domažlické nemocnici a až se rozhodnete do digitalizace dokumentace také pustit, ozvěte se nám.

Sdílet článek na sociálních sítích: > > >
Kontaktujte nás

Další články

Chystáte se tisknout technickou dokumentaci, ale nevíte, jak připravit soubory pro tisk? Tak zbystřete a čtěte dál, máme pro vás totiž návod, který zodpoví vaše nevyřčené otázky.

Přemýšlíte nad tím, jak naskenovat nebo vyfotit obraz tak, aby jeho digitální či tištěná obdoba byla k nerozeznání od originálu? Protože je věrohodné zachycení uměleckého díla pro jeho další použití celkem oříšek, poradíme vám, jak dosáhnete nejlepších výsledků. 

PLAN by Copy General
Na trhu se vyznáme. Poradíme vám nejvhodnější řešení přesně podle vašich potřeb i rozpočtu.
© 2023 Copy General, Všechna práva vyhrazena.

Zásady zpracování osobních údajů

Nastavení cookies